Rodzaje zdjęć RTG zębów w diagnostyce stomatologicznej

Rodzaje zdjęć RTG zębów w diagnostyce stomatologicznej

Zdjęcia RTG zębów Wrocław to popularna fraza wyszukiwań. Popularność tego hasła wynika ze wszechstronności zastosowania tej metody. Zdjęcie RTG może być wykorzystywane nie tylko w stomatologii, ale i ortodoncji, schorzeniach stomatologiczno-laryngologicznych, urazach szczęki, protetyce i wielu innych. Poznaj bliżej rentgenodiagnostykę i bogatą ofertę technik wizualizacyjnych. Przed Tobą szczegółowe informacje na temat zdjęć pantomograficznych, cefalometrycznych oraz małoobrazkowych.

RTG zębów Wrocław:

  • Poznaj bliżej zasady i przeznaczenie zdjęć pantomograficznych
  • Zdjęcie cefalometryczne – poznaj je bliżej i odkryj jego zalety
  • Zdjęcie małoobrazkowe – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

RTG zębów Wrocław – zdjęcie pantomograficzne

Interesuje Cię RTG zębów Wrocław i chcesz poznać szczegóły tej usługi? Oto gabinet, w którym RTG zębów Wrocław zostanie przeprowadzone z należytą starannością i zgodnie z procedurami: smilesclinic.pl/zakres-uslug/rentgenodiagnostyka/. Skontaktuj się z gabinetem i wykonaj RTG zębów Wrocław w profesjonalnym gabinecie położonym w samym centrum stolicy Dolnego Śląska.

Czym dokładnie jest zdjęcie pantomograficzne, nazywane również pantomogramem lub potocznie panoramą? To zdjęcie rentgenowskie obejmujące nie tylko zęby, ale i szczękę, żuchwę oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Na jego podstawie można ocenić strukturę kości szczęki i przyzębia, co pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się przed założeniem aparatu ortodontycznego, przy urazach szczęki, w chorobach przyzębia oraz przy zaawansowanej próchnicy zębów. Lekarz zleca prześwietlenie zębów także wtedy, gdy pacjent ma mieć usunięte ósemki.

Sprawdź:  Piękna cera - Jakie kosmetyki warto wypróbować?

Jak przebiega badanie pantomograficzne? Pacjent staje przed aparatem RTG i w czasie wykonywania zdjęcia nie może się poruszać. Głowa powinna być umieszczona pod aparatem,  a zębami przytrzymuje uchwyt pozwalający dokładnie ustawić aparat. Przed wykonaniem zdjęcia zakłada się także specjalną kamizelkę chroniącą przed promieniowaniem. Badanie wykonywane jest w pracowni RTG, w której ściany są izolowane. Zdjęcie pokazuje także głębszą strukturę szczęki. Wykonanie zdjęcia trwa od kilku do kilkunastu sekund i jest bezbolesne.

Zdjęcie cefalometryczne – czym jest i na czym polega?

Kolejnym rodzajem zdjęć RTG, wykonywanych we wrocławskim gabinecie, jest zdjęcie cefalometryczne, czyli zdjęcie czaszki boczne. Cefalometria jest rodzajem diagnostyki obrazowej, który wykorzystuje się w stomatologii, a zwłaszcza w ortodoncji. To jedno z podstawowych badań pozwalających przygotować pacjenta do leczenia ortodontycznego. Nie wystarczy samo zdjęcie pantomograficzne – badanie cefalometryczne daje liczne możliwości, które wykorzystywane są również w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej oraz protetyce.

Sprawdź:  Nowoczesne kompozycje zapachowe perfum niszowych – Zarkoperfum i Escentric molecules

Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem czaszki w pozycji bocznej. To pozwala doskonale uwidocznić zgryz – zauważalne są wszystkie kości, podniebienie twarde, zatoki przynosowe, tkanki miękkie oraz twarde twarzy. Najczęściej takie badanie wykonywane jest na początku terapii ortodontycznej, ale służy również do oceny jego skuteczności w trakcie leczenia. Zaletą tego badania jest możliwość dokonania dokładnych pomiarów, które pozwolą skutecznie dopasować aparat ortodontyczny.

Zdjęcie małoobrazkowe – poznaj jego zastosowanie

Zdjęcie małoobrazkowe, nazywane również punktowym, to najczęściej wykonywane zdjęcie zębów. Ze względu na ograniczony obszar nazywane jest w ten sposób i obejmuje maksymalnie do 4 zębów na jednym zdjęciu. Polecane jest wówczas, gdy koniecznie jest zobrazowanie danego punktu w obrębie łuku zębowego. Skupia się na wybranej okolicy i pozwala poznać detale danego zęba. Często wykorzystywane jest przy leczeniu konkretnego zęba, na przykład podczas lub po zakończeniu leczenia kanałowego. Zdjęcie małoobrazkowe pozwala ocenić jego efektywność.

Sprawdź:  Gąbki do makijażu – jak ich używać?

Zdjęcie małoobrazkowe może być wykonywane również jako uzupełnienie dla zdjęcia pantomograficznego. Punktowe zdjęcie pozwala na ujrzenie danego zęba z innej perspektywy. Badanie, podobnie jak inne zdjęcia rentgenowskie, trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne. W trakcie zdjęcia pacjent ma umieszczoną w ustach kliszę rentgenowską lub czujnik rentgenowski. Urządzenie przystawione do policzka pozwala natomiast wykonać samo zdjęcie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane