Zdjęcia RTG zębów Wrocław to popularna fraza wyszukiwań. Popularność tego hasła wynika ze wszechstronności zastosowania tej metody. Zdjęcie RTG może być wykorzystywane nie tylko w stomatologii, ale i ortodoncji, schorzeniach stomatologiczno-laryngologicznych, urazach szczęki, protetyce i wielu innych. Poznaj bliżej rentgenodiagnostykę i bogatą ofertę technik wizualizacyjnych. Przed Tobą szczegółowe informacje na temat zdjęć pantomograficznych, cefalometrycznych oraz małoobrazkowych.
RTG zębów Wrocław:
- Poznaj bliżej zasady i przeznaczenie zdjęć pantomograficznych
- Zdjęcie cefalometryczne – poznaj je bliżej i odkryj jego zalety
- Zdjęcie małoobrazkowe – na czym polega i jakie ma zastosowanie?
RTG zębów Wrocław – zdjęcie pantomograficzne
Interesuje Cię RTG zębów Wrocław i chcesz poznać szczegóły tej usługi? Oto gabinet, w którym RTG zębów Wrocław zostanie przeprowadzone z należytą starannością i zgodnie z procedurami: smilesclinic.pl/zakres-uslug/rentgenodiagnostyka/. Skontaktuj się z gabinetem i wykonaj RTG zębów Wrocław w profesjonalnym gabinecie położonym w samym centrum stolicy Dolnego Śląska.
Czym dokładnie jest zdjęcie pantomograficzne, nazywane również pantomogramem lub potocznie panoramą? To zdjęcie rentgenowskie obejmujące nie tylko zęby, ale i szczękę, żuchwę oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Na jego podstawie można ocenić strukturę kości szczęki i przyzębia, co pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się przed założeniem aparatu ortodontycznego, przy urazach szczęki, w chorobach przyzębia oraz przy zaawansowanej próchnicy zębów. Lekarz zleca prześwietlenie zębów także wtedy, gdy pacjent ma mieć usunięte ósemki.
Jak przebiega badanie pantomograficzne? Pacjent staje przed aparatem RTG i w czasie wykonywania zdjęcia nie może się poruszać. Głowa powinna być umieszczona pod aparatem, a zębami przytrzymuje uchwyt pozwalający dokładnie ustawić aparat. Przed wykonaniem zdjęcia zakłada się także specjalną kamizelkę chroniącą przed promieniowaniem. Badanie wykonywane jest w pracowni RTG, w której ściany są izolowane. Zdjęcie pokazuje także głębszą strukturę szczęki. Wykonanie zdjęcia trwa od kilku do kilkunastu sekund i jest bezbolesne.
Zdjęcie cefalometryczne – czym jest i na czym polega?
Kolejnym rodzajem zdjęć RTG, wykonywanych we wrocławskim gabinecie, jest zdjęcie cefalometryczne, czyli zdjęcie czaszki boczne. Cefalometria jest rodzajem diagnostyki obrazowej, który wykorzystuje się w stomatologii, a zwłaszcza w ortodoncji. To jedno z podstawowych badań pozwalających przygotować pacjenta do leczenia ortodontycznego. Nie wystarczy samo zdjęcie pantomograficzne – badanie cefalometryczne daje liczne możliwości, które wykorzystywane są również w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej oraz protetyce.
Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem czaszki w pozycji bocznej. To pozwala doskonale uwidocznić zgryz – zauważalne są wszystkie kości, podniebienie twarde, zatoki przynosowe, tkanki miękkie oraz twarde twarzy. Najczęściej takie badanie wykonywane jest na początku terapii ortodontycznej, ale służy również do oceny jego skuteczności w trakcie leczenia. Zaletą tego badania jest możliwość dokonania dokładnych pomiarów, które pozwolą skutecznie dopasować aparat ortodontyczny.
Zdjęcie małoobrazkowe – poznaj jego zastosowanie
Zdjęcie małoobrazkowe, nazywane również punktowym, to najczęściej wykonywane zdjęcie zębów. Ze względu na ograniczony obszar nazywane jest w ten sposób i obejmuje maksymalnie do 4 zębów na jednym zdjęciu. Polecane jest wówczas, gdy koniecznie jest zobrazowanie danego punktu w obrębie łuku zębowego. Skupia się na wybranej okolicy i pozwala poznać detale danego zęba. Często wykorzystywane jest przy leczeniu konkretnego zęba, na przykład podczas lub po zakończeniu leczenia kanałowego. Zdjęcie małoobrazkowe pozwala ocenić jego efektywność.
Zdjęcie małoobrazkowe może być wykonywane również jako uzupełnienie dla zdjęcia pantomograficznego. Punktowe zdjęcie pozwala na ujrzenie danego zęba z innej perspektywy. Badanie, podobnie jak inne zdjęcia rentgenowskie, trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne. W trakcie zdjęcia pacjent ma umieszczoną w ustach kliszę rentgenowską lub czujnik rentgenowski. Urządzenie przystawione do policzka pozwala natomiast wykonać samo zdjęcie.
Podobne tematy
- W czym iść na dyskotekę — pomysły na stylizacje
- Jakie buty kupić na halluksy
- Zdjęcia do dokumentów – jaki strój obowiązuje?
Moja mama zabierała mnie do swojego biura i pracowni od najmłodszych lat. Pomagałem projektować, szyć i wykańczać różne stylizacje i tak zostało. Do dziś szyje i projektuje we własnym biurze. Mam wiele doświadczeń którymi chciałbym się podzielić z Państwem dzięki tej stronie.