Jak przygotować buty na wiosnę?

Jak przygotować buty na wiosnę?

Po miesiącach chłodu nadchodzi wiosna – a wraz z nią problem związany z prawidłowym przygotowaniem butów do sezonu. Baleriny, czółenka czy lekkie botki warto dobrze odświeżyć, ale i odpowiednio ochronić przed działaniem czynników atmosferycznych. O czym musisz pamiętać?

Sprawdź stan butów wiosennych przed sezonem

Zanim jeszcze zima odpuści na dobre, zaplanuj przygotowania do sezonu wiosennego. W przypadku butów, warto zacząć od dokładnej oceny ich stanu technicznego zanim nadejdą pierwsze cieplejsze dni.

Przede wszystkim wyciągnij obuwie, które na czas zimy było zapewne schowane głęboko w szafie, może w piwnicy czy na strychu. Po kilku miesiącach w kartoniku buty warto przewietrzyć – najbezpieczniej będzie ustawić je w dobrze wietrzonym pokoju, a do ich środka włożyć gotowe saszetki zapachowe do obuwia lub też prawidła. Taki zabieg odświeży ulubioną parę i przywróci jej prawidłowy kształt, jeśli w trakcie przechowywania buty były źle ułożone. 

Sprawdź:  Ranking raków do butów

Oceń, jak prezentują się Twoje buty – sprawdź, jak wygląda podeszwa i czy przypadkiem nie ma na jej powierzchni pęknięć lub innych uszkodzeń. Upewnij się też, że dobrze przylega do obuwia i nie odchodzi od niego w jednym lub kilku miejscach. To również dobry moment na to, by wyjąć sznurowadła i je wyprać lub wymienić na zupełnie nowe. Jeśli stan techniczny obuwia jest w porządku, możesz zająć się jego pielęgnacją. Jeśli stan ulubionych butów wymaga profesjonalnych środków i narzędzi – konieczna może być renowacja obuwia w salonie szewskim.

Pielęgnacja i konserwacja obuwia przed wiosną

Używane obuwie warto przed wiosną oczyścić (to istotne, jeśli nie udało Ci się tego zrobić po poprzednim sezonie!). W zależności od materiału, z jakiego wykonano buty, możesz ich powierzchnię przetrzeć suchą, miękką szmatką (skóra licowa, sneakersy) lub delikatnie przeczesać gumową szczoteczką (nubuk, zamsz i podobne materiały). Jeżeli buty nie są bardzo zniszczone, nie widać na nich rys i większych ubytków, zastosuj dostępne w sklepach pianki lub płyny do czyszczenia, a następnie pozwól obuwiu naturalnie przeschnąć. Pamiętaj, by nie stawiać butów ani na kaloryferze, ani zbyt blisko innych źródeł ciepła.

Sprawdź:  Jakie buty nosić do sukienki w kolorze pudrowego różu?

Nowe buty nie będą wymagały czyszczenia, jednak również w ich przypadku warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu na nadchodzącą wiosnę. W tym wypadku skup się przede wszystkim na zabezpieczeniu ich przed działaniem wilgoci. Do tego celu wybierz środek impregnujący, którego formuła jest przystosowana do określonego materiału. Koniecznie postępuj zgodnie z instrukcją podaną przez producenta i pamiętaj, że impregnację obuwia warto powtarzać co pewien czas. Za każdym razem, zanim nałożysz środek konserwujący, oczyść buty z kurzu i większych zabrudzeń. 

Odświeżenie butów od środka

Przed wiosną możesz odświeżyć swoje buty również od środka. Przyjrzyj się wnętrzu każdego buta – wewnętrza wkładka jest najbardziej narażona na zniszczenie, ponieważ ma bezpośredni kontakt ze stopą – wchłania także pot, a rozwijające się na jej powierzchni bakterie mogą wywoływać nieprzyjemny zapach. Odświeżenie wkładki za pomocą antybakteryjnych preparatów w spreju to najszybsza metoda, niekiedy jednak konieczne może okazać się zastosowanie nowych wkładek. Na rynku dostępne są jednorazowe, często aromatyzowane warianty, które doskonale sprawdzają się w przypadku sportowego obuwia i balerinek, zwłaszcza wtedy, gdy nosisz je na bose stopy. Innym wyjściem jest wybranie wkładek z włókna bambusowego lub skóry naturalnej. Zapewnią one stopom odpowiedni komfort, a ich naturalne właściwości zapobiegną szybkiemu rozwojowi bakterii.

Sprawdź:  Co zrobić, gdy buty są za duże

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy buty należy wyrzucać do kosza?
Czytaj Dalej

Czy buty należy wyrzucać do kosza?

Odpady z butów to poważny problem, który stanowi wyzwanie dla przemysłu obuwniczego, ale dobrą wiadomością jest to, że…
Buty do kolarstwa – jakie wybrać?
Czytaj Dalej

Buty do kolarstwa – jakie wybrać?

Zakup butów kolarskich wymaga przemyślenia. Oto niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę: trwałość, sztywność, możliwość regulacji…